Zabytkowe hotele Kalisza

Zabytkowe hotele Kalisza

Kalisz to jedno z najbardziej turystycznych miast Wielkopolski. Przemawia za tym bogata, bo licząca ponad 1800 lat historia miasta oraz mnogość innych atrakcji. Nic więc dziwnego, że miasto cieszy się tak wielką popularnością i było popularne również w ubiegłych wiekach. Wraz z jego rozwojem rozwijała się także baza noclegowa. Znaczna część z powstałych w ubiegłych stuleciach hoteli zachowała się do dzisiejszych czasów i stanowi ważne zabytki architektoniczne. Jednym z nich jest dawny Hotel Wiedeński.

Hotel znajduje się na rogu ulic Garbarskiej i Kanonickiej. Wniesiono go w połowie dziewiętnastego wieku, w typowym dla tego okresu klasycystycznym stylu. Był znany i szanowany, cieszył się dobrą reputacją. Korzystali z niego między innymi Felicjan Sławoj-Składowski, minister spraw wewnętrznych. Obecnie budynek pełni funkcje mieszkalne. Niestety jego stan jest z roku na rok coraz gorszy, brakuje pieniędzy na kosztowną renowację. Charakterystycznym elementem budynku jest daszek nad jednym z wejść.

Kolejny zabytkowy budynek hotelowy znajduje się na ulicy Grodzkiej. Powstał podczas odbudowy miasta po pierwszej wojnie światowej i zachował się do dzisiejszych czasów. Obecnie swoją siedzibę ma w nim bank Pekao SA.

Hotel Europa to najstarszy tego typu obiekt w Kaliszu. Szacuje się, że powstał na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Nie tylko zachował się do dzisiejszych czasów, ale również nadal jest czynny. Wyróżnia się bordową elewacją, znajduje się na ulicy Alei Wolności.

Również na ulicy Górnośląskiej znajduje się zabytkowy hotel. Tym razem mowa o Hotelu Prosna. Jego historia jest nieco krótsza niż wspomnianych wcześniej obiektów, co nie znaczy, że mniej ciekawa. Przez ponad 30 lat był wizytówką miasta, obecnie planowane jest zburzenie i wybudowanie w jego miejscu supermarketu.

Wariantów noclegowych () nie brakuje również w dzisiejszych czasach. Są ekskluzywne i nieco tańsze hotele. W niektórych dzielnicach miasta można znaleźć atrakcyjne ogłoszenia prywatnych osób. Polskie samorządy zaczynają kłaść coraz większy nacisk na promocję turystyczną i kulturalną swoich miast. Doskonałym przykładem takiej polityki jest Kalisz. Posiada on bogatą historię, która została nie tylko zauważona, ale również dobrze promowana.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>