Siedlce – serce Mazowsza i Podlasia

Siedlce – serce Mazowsza i Podlasia

Polska to kraj, w którym bez wątpienia można wyjechać na weekend bez zbędnego drenażu kieszeni i zakosztować mnóstwa przyjemności. Niestety o tej porze roku, zachęcającej raczej do tego, aby czas spędzać w pomieszczeniach, wszelkiego rodzaju luksusowe ośrodki SPA, kurorty nadmorskie i górskie pękają w szwach. Bardzo trudno znaleźć jakiś obiekt hotelowy, który nie nadwyrężyłby domowego budżetu w znaczący sposób. Chociaż baza noclegowa w Polsce i zaplecze gastronomiczne nie należą do małych, niekiedy bardzo trudno wybrać coś co odpowiadałoby zarówno naszym upodobaniom, jak i naszemu portfelowi. Na szczęście nie jest to niemożliwe. O tej porze roku zdecydowanie warto odwiedzić Siedlce. Jest to niezwykła mieszanka mazowieckiej i podlaskiej historii i kultury, która zachwyca nie tylko samych Polaków, ale również turystów z zagranicy takich jak Koreańczycy albo Japończycy. Warto jednak pamiętać, że Siedlce nie należą do topowych kierunków wyjazdowych. Jest to raczej świetna opcja dla podróżniczych szperaczy, a także dla ludzi z żyłką odkrywcy. Bez wątpienia wato jednak poświęcić choć jeden weekend na zgłębienie zakamarków tego niezwykłego miejsca.

Centrum Siedlec jest niemal tak płaskie jak deska. Tylko w niektórych miejscach majaczą w tle monumentalne wieże kościelne i nieco wyższe od nich bloki. Bez wątpienia ma to jednak swój niewątpliwy urok. Sercem całego miasta już od XVIII wieku pozostaje wciąż ten sam fantazyjnie zaprojektowany ratusz ufundowany przez ród Czartoryskich (wikipedia.org/wiki/Czartoryscy). Z kolei dawną siedzibę lokalnych władz, a obecnie Muzeum Regionalne, wieńczy wspaniała i misternie zdobiona ośmioboczna wieża z rzeźbą greckiego Atlasa, który od wieków niestrudzenie dźwiga ziemski glob. Lokalni mieszkańcy nazywają go swojsko i może nawet nieco pieszczotliwie "Jackiem", bo wiąże się z nim pewna lokalna i bardzo interesująca legenda, która z pewnością zainteresuje łowców ciekawostek historycznych. Noclegi Siedlce (szukaj tutaj) mają dla każdego, zatem bez wątpienia warto spędzić tutaj trochę czasu. Siedlce to perła na mazowieckiej mapie. Miasto niepozorne, a jednak ukrywające wspaniałą historię i niecodzienną kulturę, która czasami zadziwia, a czasami zachwyca. Bez wątpienia warto wpisać Siedlce na swoją listę miast, do których chcielibyśmy się udać w najbliższym czasie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>