Rytro oraz niezapomniany spływ Popradem

Rytro oraz niezapomniany spływ Popradem

Każdy od czasu do czasu potrzebuje kontaktu z naturą. Gdzież indziej szukać takich możliwości jak nie w Polsce, która może poszczycić się pięknymi krajobrazowymi widokami. Dla miłośników takiej formy spędzania wolnego czasu istnieje wiele możliwości, jednak jeżeli ktoś lubuje się dodatkowo w wodnych pejzażach, jest jedno, bardzo piękne miejsce. Mowa tutaj o Rytrze, miejscowości położonej w województwie małopolskim.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, jest znalezienie noclegu w Rytrze i skorzystanie z oferowanego w tych rejonach, spływu kajakowego. W praktyce można to zaplanować na wiele sposobów, jednak warto znaleźć minimum dwa dni, aby przy okazji spływu, odpocząć w tej wspaniałej miejscowości. Poprad to rzeka, która ma typowo górski charakter, czyli z dużymi wahaniami poziomu wód. Pomimo faktu, iż jej źródła znajdują się na południowej stronie Tatr, a co za tym idzie swój bieg powinna skierować w stronę Morza Czarnego, to rzeka ta zatacza się łukiem w stronę północną, gdzie w okolicach Leluchowa następuje przełamanie się przez Karpaty i płynąc pomiędzy górami finalnie wpada do Dunajca w okolicach Starego Sącza. Przepływając poprzez wzniesienia Beskidu Sądeckiego, tworzy ona niezwykle malownicze przełomy, a za najpiękniejsze uważane są te, znajdujące się w okolicach Żegiestowa oraz Piwnicznej. I to właśnie w tych rejonach, a dokładnie pomiędzy Piwniczną oraz Rytrem, przygotowany został spływ łodziami. Już od 2000 roku są one organizowane rok do roku i obecnie zyskały miano jednej z największych atrakcji tego regionu. Organizatorzy na tyle dobrze opanowali technikę spływu, iż obecnie zaprojektowane łodzie gwarantują małe zanurzenie, co umożliwia spływy nawet przy niskich stanach wody. Łodzie prowadzone są zawsze przez duet flisaków, którzy sterują za pomocą drewnianych żerdzi.

Planując taką eskapadę, warto skorzystać z bazy noclegowej Rytra {info dla turysty tutaj}, tak aby było to miejsce wypadowe oraz jednocześnie finalne. Tym bardziej jest to odpowiedni scenariusz, gdyż spływ rozpoczyna się w Piwnicznej, gdzie dojeżdżając z Rytra można podziwiać piękne beskidzkie krajobrazy. Jeszcze większe doznania można odczuć już tylko podczas samego spływu. Trasa wynosi około 10 kilometrów, a czas jej pokonania pomiędzy 1,5 a 2,5 godziny, co jest uzależnione od stanu wody w rzece. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaplanować nocleg w Rytrze i korzystać z tych cudownych dobrodziejstw, jakie oferuje sądecka ziemia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>