Łódź i archikatedra św. Stanisława Kostki

Łódź i archikatedra św. Stanisława Kostki

O budowlach sakralnych wartych odwiedzenia mówiliśmy w kontekście Ustrzyk Dolnych i znajdującego się tam sanktuarium (więcej na blogu magazyn-arigato.com). Teraz czas na kolejną podróż w sferę sacrum. Neogotycka archikatedra świętego Stanisława Kostki w Łodzi (informacje na encyklopedia.pwn.pl) dumnie wznosi się ponad inne budynki znajdujące się przy ulicy Piotrkowskiej. Świątynia stoi na placu Jana Pawła II, powstała na początku XX wieku. Jest to jedno z chętniej odwiedzanych przez zwiedzających turystów obiektów tego typu, głównie ze względu na ilość zabytków, a także piękne wnętrze budowli. Jednocześnie jest to jeden z najważniejszych pomników architektonicznych znajdujących się na terenie miasta.

We wnętrzu archikatedry świętego Stanisława Kostki znajdują się trzy nawy – jedna duża i dwie mniejsze, a w każdej z nich zobaczyć można ołtarze, które prezentują ten sam styl co bazylika. W nawie głównej znajduje się ołtarz Przemienienia Pańskiego, a w nawach bocznych ołtarze świętego Stanisława Kostki oraz Matki Bożej Różańcowej. We wnętrzu znajdują się również Organy Wielkie, które wykonane zostały w latach 70. XX wieku, a także Organy Małe z tej samej dekady.

Jednymi z elementów wystroju kościoła, które zdecydowanie przyciągają uwagę to znajdujące się w otworach okiennych witraże przedstawiające postacie świętych, a także świętą rodzinę. Zainteresowani mogą również zwiedzić sarkofagi dawnych biskupów diecezji łódzkiej. Kościół ten wybudowany został w neogotyckim stylu na planie krzyża łacińskiego. Wrażenie robi wznosząca się na ponad sto metrów ponad dach wieża, która w zasadzie jest dzwonnicą. Aby upodobnić 20-wieczną bazylikę do kościołów budowanych w ostatnich latach średniowiecza elewację wyłożono charakterystyczną dla tego okresu cegłą.

Łódź to miejsce pod każdym względem atrakcyjne turystycznie – jest tu wiele zabytków, rozrywek oraz możliwości spędzenia wolnego czasu, jednak bardzo często odbywają się tu spotkania biznesowe lub firmowe wyjazdy, dzięki czemu baza noclegowa Łodzi wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich gości (dostępna na meteor-turystyka.pl). Spotkamy się tu z ofertą, w której jest wiele lokali, gdzie znajdują się sale konferencyjne, a także inne udogodnienia, które pomogą nam w organizacji tego typu przedsięwzięcia. Warto zwrócić uwagę na przykład na ofertę hoteli „Frappe” oraz „Yuca”, które pozwolą naszym pracownikom bardzo komfortowo spędzić czas.

Łódź jest miejscem o bardzo bogatej historii. Dawniej rozwijał się tutaj przemysł, a teraz miasto, a właściwie jego zabytki i inne atrakcje sprawiają, że coraz bardziej wyróżnia się ruch turystyczny.


5 thoughts on “Łódź i archikatedra św. Stanisława Kostki

  1. Byłem w Łodzi 2 razy, ale niestety miasto nie przypadło mi do gustu. Jednym plusem tej miejscowości są noclegi, które są bardzo atrakcyjne cenowo i w dobrym standardzie.

  2. Nie byłem tam nigdy, ale z pewnością jak będę gdzieś w okolicy to bardzo chętnie zwiedzę tą katedrę.

  3. Ja często bywam w Łodzi służbowo, ale zwykle nie mam czasu zwiedzać i dopiero w ten weekend znalazłam czas by zwiedzić to miasto, jest super

  4. Mnie Łódź podoba się jako miejsce, które można zwiedzić – ale jednak mieszkać bym tam nie chciała. Krótki nocleg i wracam do mojego Krakowa:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>